Jak číst v grafu Cashflow

V této kapitole se naučíte číst v grafu Cashflow, co znamenají jednotlivé linky a sloupce a jak jim rozumět.

Na časové lince jsou umístěny zelené a červené sloupce. Zelené sloupce představují příjmy. Červené sloupce značí výdaje. např. tedy v červenci zelený sloupec je suma všech naplánovaných příjmů v měsíci (resp. součet výdajů v měsíci pro červený sloupec). V tomto pohledu tedy nezáleží na tom, zda jsou peníze uhrazeny, tyto hodnoty jsou pouze naplánovány.

Naplánovaným penězům potom odpovídá i modrá linka očekávané peníze. Jedná se o očekávaný ideální stav, kdyby všechny příjmy a výdaje byly uhrazeny k datu, tak jak jsem si plánoval.

Peníze v ruce (žlutá a oranžová linie) počítají s položkami, které jsou opravdu uhrazeny, příjmy i výdaje. Proto je tu rozdíl mezi očekávanými penězi a tím, co je skutečně uhrazeno. Ne vše co jsme si naplánovali bude opravdu uhrazeno.

Oranžová linka peníze v ruce dle plánu vezme váš ideál (modrá linie očekávané peníze) a pouze počítá s těmi uhrazenými položkami. Veškeré příjmy a výdaje, které jsou ve stavu uhrazeno, přičemž částka a datum jsou dle plánu. Rozdíl mezi modrou a oranžovou linií tedy značí, že ne všechny peníze dle plánu jsou uhrazeny. Tj. vy jste si naplánovali na jednotlivé měsíce nějaké položky a pokud byly všechny uhrazeny, tak v grafu se vám zobrazí tak, jak jste si naplánovali.

Žlutá linka peníze v ruce dle úhrady sleduje peníze, kdy byly uhrazeny a kolik jich opravdu bylo uhrazeno. Pokud vám tedy žlutá a oranžová linie nekoresponduje, pak se mohlo stát, že některý z příjmů byl uhrazen až v dalším měsíci. Žlutá linie tedy počítá s uhrazenými penězi a daty, kdy byly ve skutečnosti uhrazeny. Např. pokud nějaká položka měla být uhrazena v březnu, ale reálně dorazila až v dubnu, tak žlutá linka ukáže úhradu o měsíc později. Zatímco oranžová linka dle plánu ji ukáže tam, kde jste si ji plánovali.

Praktická videoukázka cashflow grafu zde.

Last updated